Historię tej odmiany znamy dość dobrze. Została stworzona przez profesora Hermana Mullera ze szwajcarskiego kantonu Thurgau. Wobec nowego szczepu używa się też czasem nazwy Rivaner. Jest to kontynuacja pewnej pomyłki.

Wcześniej sądzono, że udało się skrzyżować Rieslinga z Silvaner i ze skrótu tych słów powstał Rivaner. Tymczasem najnowsze badania genetyczne mówią, że zamiast Silvanera użyto odmiany Madeleine Royale.
Muller-Thurgau zajmuje obecnie aż 14% upraw niemieckich. Jego ogromną zaletą są stosunkowo małe wymagania, uprawia się go łatwo. Dojrzewa wcześnie i daje lekkie kwiatowe wina. Zachowuje niską kwasowość, co czyni go łatwym  w odbiorze. Charakteryzuje się jasnożółtą barwą.

Świetnie sprawdzi się jako towarzysz lekko aromatycznych dań. Aczkolwiek najlepszy jest jako wino codzienne, ot do zwykłego niesnobistycznego popijania.

Łukasz Bogumił: Od niemal dziesięciu lat jestem głównym sommelierem importera win Wineonline w Warszawie, gdzie odpowiadam za szkolenia dla pracowników, degustacje dla klientów oraz opiekę merytoryczną nad treścią publikacji drukowanych i online.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram