Gruner Veltliner to szczep, który jest narodową dumą Austriaków, lecz wkrótce może się ta sytuacja zasadniczo zmienić. I wcale nie dlatego, że Wiedeńczycy nagle zaczną się go wstydzić. Wręcz przeciwnie. Właśnie na naszych oczach prawdopodobnie rozpoczyna się światowa kariera tej odmiany i szczep wyjdzie daleko poza typowy dla siebie obszar. Na razie jest obecny, oprócz Austrii, w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, a także na Bałkanach. Niewykluczone jednak, że wkrótce będzie torował sobie drogę również w bardziej odległych zakątkach świata, a nie tylko na dawnych ziemiach Austrowęgierskich.

Szczep jest narodową dumą Austriaków lecz wkrótce może się ta sytuacja zasadniczo zmienić. I wcale nie dlatego, że Wiedeńczycy nagle zaczną się go wstydzić. Wręcz przeciwnie. Właśnie na naszych oczach prawdopodobnie rozpoczyna się światowa kariera tej odmiany i szczep wyjdzie daleko poza typowy dla siebie obszar. Na razie jest obecny, oprócz Austrii, w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, a także na Bałkanach. Niewykluczone jednak, że wkrótce będzie torował sobie drogę również w bardziej odległych zakątkach świata, a nie tylko na dawnych ziemiach Austrowęgierskich.
Odmiana Gruner Veltliner jest obecna w Austrii „od zawsze” i trzeba uczciwie przyznać, że poza samą obecnością, przez długi czas niewiele wnosiła do światowego winiarstwa. Szczep, podobnie jak całe winiarstwo austriackie, zyskał paradoksalnie na aferze z 1985 roku kiedy to wykryto, że niektórzy winiarze dodają do win substancje szkodliwe. To oszustwo wymogło większą kontrolę, co szybko przełożyło się na poprawę jakości win.
Kolejne istotne dla Gruner Veltlinera zdarzenie miało miejsce w roku 2002 i jest jak żywcem wyjęte z bajki o Kopciuszku. Otóż zorganizowano wtedy dla wybitnych specjalistów i dziennikarzy winiarskich degustację w ciemno. Próbowano podczas niej najlepsze austriackie Gruner Veltlinery i Chardonnay oraz doskonałe wina z Burgundii, Australii i Kalifornii. Jakież było zdziwienie winiarskich tuzów gdy okazało się, że sami przyznali dwa pierwsze miejsca dla austriackich win powstałych z Gruner Veltliner, a trzecie również austriackiemu Chardonnay. Należy dodać, że wina te pokonały naprawdę zacną konkurencję, bo między innymi Latoura i Mondaviego. Naturalnie wyniki degustacji szybko rozeszły się w światku winiarskim.
Ewentualna międzynarodowa kariera szczepu budzi tym większe zainteresowanie, że ta odmiana bardzo ładnie oddaje charakter ziemi na której powstaje i ma sporą zdolność adaptacji do różnych rodzajów terroir. Gdybyśmy jednak pokusili się o wymienienie najbardziej charakterystycznych cech szczepu, to należy wspomnieć o jego mineralności oraz kruchości. Zwykle dają o sobie znać aromaty cytrusowe oraz pieprzne.
Wina te najlepiej sprawdzają się jako aperitify. Doskonale towarzyszą również owocom morza, a także szparagom. Zdecydowanie warto śledzić tą odmianę.
Łukasz Bogumił: Od niemal dziesięciu lat jestem głównym sommelierem importera win Wineonline w Warszawie, gdzie odpowiadam za szkolenia dla pracowników, degustacje dla klientów oraz opiekę merytoryczną nad treścią publikacji drukowanych i online.
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram