Pinot Gris jest szczepem uważanym za mutację słynnego Pinot Noir. Nie dziwi więc, że, podobnie jak Pinot Noir, pochodzi z Burgundii. Pod koniec wieku XIII dotarł do Szwajcarii, a kilkadziesiąt lat później na Węgry.

Pinot Gris jak na odmianę białą ma wyjątkowo ciemną skórkę. Wśród innych białych szczepów ciemniejszy bywa jedynie Gewurztraminer. Dzięki temu wina produkowane z Pinot Gris miewają często głębszy kolor, zdarzają się w nich nawet refleksy różowe. Najjaśniejsze, wręcz blade, są jedynie włoskie wina Pinot Grigio. Oprócz Italii odmiana ta jest najpopularniejsza w Alzacji, w Niemczech, gdzie nazywa się Rulander bądź Grauburgunder, w Czechach i na Słowacji gdzie jest nazywane Rulandske sede.

Ciekawe są próby prowadzone z odmianą poza Europą. Najlepsze efekty osiąga się w USA, Nowej Zelandii i Australii. Zachęcająco wyglądają również pierwsze polskie wina powstałe z Pinot Gris.
Klasyczne Pinot Gris daje wina delikatne, o niskiej kwasowości. Najczęściej wyczujemy w nim aromaty brzoskwini, skórek owocowych (żółte jabłka), pomarańczy.

Łukasz Bogumił: Od niemal dziesięciu lat jestem głównym sommelierem importera win Wineonline w Warszawie, gdzie odpowiadam za szkolenia dla pracowników, degustacje dla klientów oraz opiekę merytoryczną nad treścią publikacji drukowanych i online.

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram