Cabernet Sauvignon to obok Merlot podstawowy szczep Bordeaux, szczególnie lewej strony Żyrondy – Médoc i Graves, zwany niegdyś Petite Vidure (do dziś ta nazwa funkcjonuje w Graves). Pierwsze sadzonki w Bordeaux pojawiły się pod koniec XVIII wieku, dzięki działaniom barona Hector de Branne, w 1736 roku Abbé Bellet wymienia Petite i Grande Vidure wśród 18 odmian czerwonych zasadzonych w okolicy Cadillac. Etymologia Vidure: vigne dure, czyli „ciężka winorośl”.
Znaczenie i sława dzisiejszego Cabernet są stosunkowo młode, w 1958 roku w departamencie Żyrondy jedynie 6,800 hektarów obsadzone było szczepem Cabernet Sauvignon, ale w 1979 roku już 17,200 hektarów.
Winorośl charakteryzuje się dość twardym drzewem (podobnie jak Riesling), co zapewnia jej przetrwanie zimą; kwitnie stosunkowo późno – co zmniejsza ryzyko wiosennych przymrozków, dojrzewa jednak również późno, co może sprawiać kłopoty w razie chłodnej i deszczowej jesieni, daje stosunkowo małe plony, sama jagoda jest stosunkowo mała, granatowo-czarna, o skórce z bogatą zawartością tanin. Podobnie jak w przypadku Chardonay, Cabernet i dębowa beczka tworzą bardzo dobraną parę.
Cabernet przyjęło się bardzo dobrze w Kalifornii, gdzie daje doskonałe rezultaty zarówno jako wino szczepowe (100% Cabernet Sauvignon), jak i kupażowane z Merlot czy Cabernet Franc (np. Opus One), tu jednak spotyka większe nasłonecznienie i bogatsze gleby w porównaniu z Médoc.
Australijskie Cabernet zachowuje wobec tego z Kalifornii wyższą kwasowość i wyraźniejszy porzeczkowy charakter, jego „stolicą” jest Coonawarra w południowo-wschodniej Australii. W odróżnieniu od Kalifornii i Bordeaux, Cabernet miesza się tu z niemałym powodzeniem ze szczepem Shiraz, daje to wina pełne z akcentem śliwki a czasem również czekolady.
Nowa Zelandia oferuje Cabernet chłodniejszy klimat, co owocuje w winach lżejszych, często z trawiasto – ziołowym aromatem, lżejsze w kolorze i przeznaczone do szybszej konsumpcji, często spotykany w towarzystwie Merlot.
Duży potencjał z Cabernet ma przed sobą Południowa Afryka, takie regiony jak Stellenbosch zapewniają odpowiednią kwasowość i taniny, którym czasem jednak brakuje odrobiny owocu. Południowa Ameryka również nie pozostaje w tyle, w Chile Cabernet daje 25% wszystkich produkowanych tam win, charakteryzuje się mocnym owocowym charakterem (często z dominacją śliwki), swoistą słodkością i sporą zawartością glicerolu (podobnie jak w dobrych rocznikach Bordeaux).
Do Piedmontu we Włoszech Cabernet Sauvignon dotarł w 1820 roku, gdzie wytwarza się z niego potężne wina (np. Gaja). W Toskanii często dodaje się szczyptę Cabernet do Chianti dla wzmocnienia koloru i charakteru Sangiovese, również słynna Sassicaia powstaje z Cabernet Sauvignon.
Łukasz Bogumił: Od niemal dziesięciu lat jestem głównym sommelierem importera win Wineonline w Warszawie, gdzie odpowiadam za szkolenia dla pracowników, degustacje dla klientów oraz opiekę merytoryczną nad treścią publikacji drukowanych i online.
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
Facebook
YouTube
LinkedIn
Instagram